Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Ponownie gościliśmy najwybitniejszych uczniów, którzy zakwalifikowali się do II etapu XLIX edycji Olimpiady Wiedzy Technicznej organizowanej przez NOT.

Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT organizuje Olimpiadę z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją, o zasięgu ogólnokrajowym, która wyłania młodych pasjonatów wiedzy technicznej. W murach Politechniki Morskiej uczestników oraz organizatorów powitał prorektor ds. morskich dr inż. kpt. ż.w. Arkadiusz Tomczak, prof. PM.

Chciałbym podkreślić, że jako Uczelnia bardzo cieszymy się, że możemy aktywnie wspierać tę inicjatywę i promować wartościowy sposób spędzania czasu jakim jest zdobywanie wiedzy – podkreślił prorektor podczas przemówienia otwierającego wydarzenie.

Czym jest Olimpiada Wiedzy Technicznej?

Olimpiada skupia uczniów zafascynowanych wiedzą techniczną. W wydarzeniu co roku biorą udział uczniowie z całej Polski, biegli w takich przedmiotach jak matematyka, chemia, fizyka, informatyka, elektryka i wiele innych. Aby wygrać, muszą przejść przez trzy etapy – pierwszy odbywa się w szkołach na terenie całego kraju, drugi w uczelniach, zaś trzeci to etap zawody centralne odbywające się w Warszawie.
W każdym etapie uczniowie muszą rozwiązać zaproponowane zadania testowe.
Celem Olimpiady Wiedzy technicznej jest przede wszystkim krzewienie wśród uczniów szkół średnich zainteresowania wiedzą techniczną, promowanie technicznych szkół średnich oraz uczelni, a także podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności młodych ludzi.
49 Olimpiada Wiedzy Technicznej Szczecin 2023 grafika

Tegoroczna edycja

W pierwszym etapie Olimpiady, jak podaje Żaneta Bąkowska, wiceprezes Zarządu Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, wzięło udział 2218 uczniów z 228 szkół z całej Polski. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 447 uczniów ze 101 szkół.
Z województwa zachodniopomorskiego wystartowało 72 uczniów z ośmiu szkół m.in. ze Szczecina, Choszczna, Koszalina oraz Stargardu.
W drugim etapie, który odbył się dziś w salach komputerowych Politechniki Morskiej, wystartowało 23 uczniów m.in. z:
O godzinie 10:00 w całej Polsce, uczniowie biorący udział w drugim etapie Olimpiady, zalogowali się jednocześnie do systemu, aby w ciągu maksymalnie dwóch i pół godziny, rozwiązać dwa z trzech zaproponowanych zadań tekstowych. Mogli korzystać z podręczników z wyłączeniem notatek własnych.

Organizatorzy o wydarzeniu

Jak podkreśla Kazimierz Gapiński, prezes Zarządu Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, udział w olimpiadzie biorą najzdolniejsi uczniowie.

To wielka przyjemność móc zobaczyć tutaj tych, którym chce się więcej niż innym. To ponadprzeciętni uczniowie i bardzo miło jest ich gościć przez tak wiele lat na naszym cyklicznym wydarzeniu – mówi prezes.

Dodaje, że to szansa dla młodych zdolnych na kontakt ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi. Ponadto udziałem w olimpiadzie z pewnością będzie można się pochwalić aplikując na studia wyższe.
Ogólnopolska komisja Olimpiady będzie musiała sprawdzić ponad 400 prac. Uczniowie, którzy wypadną najlepiej zakwalifikują się do trzeciego etapu i będą rywalizować o wygraną w Warszawie. 
 

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę